Termín:
- 9.8. – 18.8.2024 Cena: 759 EUR
-
Nástupné miesta: Praha, Jihlava, Brno
NA ČO SA MÔŽETE TEŠIŤ?
- Drevené kostoly a vyrezávané brány Maramureša
- Vápencové masívy, tiesňavy a vodopády
- Celkom 4 národné parky
- Maľované pravoslávne kláštory Bukoviny
- Ubytovanie v penziónoch s bohatou polpenziou
- Etapovo so sprievodným autobusom
Bukovina je časť severného Rumunska známa najmä svojimi jedinečnými byzantskými maľovanými kláštormi , ktoré sa s pomocou UNESCO vracajú do svojej pôvodnej farebnej krásy. Geografickou polohou v blízkosti ukrajinských a moldavských hraníc je daný aj jej pestrý prírodný a kultúrny charakter. Za týždeň prejdeme niekoľko pohorí severných Karpát, v živom „skanzene“ údolí rieky Izy budeme obdivovať drevené kostoly aj ľudovú architektúru Maramureša. Z horských sediel dohliadneme až k horám Zakarpatskej Ukrajiny a úplne ničotne si budeme pripadať pod impozantnými svahmi po Vyhode . majestátny skalnatý masív pohoria NP Ceahlau a národným parkom Bicazských tiesňav prídeme až k vulkanickému pohoriu Harghita, táto oblasť je bohatá na sírne pramene a termálne kúpele a obýva ju enkláva maďarskej menšiny v Rumunsku, čo len dokresľuje rozmanitosť celej prejdenej trasy. /002/
Odchod popoludní, ranný príchod do rumunského Moldavska, do údolia rieky Izy ; na bicykli od komplexu kláštora Birsana (najvyššia drevená stavba v Európe), po ceste romantické maramurešské drevené kostoly - najstarší drevený kostol v dedine Ieud, nocľah v Sacele (45 -80 km / ↑ 500-1200 m ).
Busom cez sedlo Prislop do horskej dediny Cirlibaba (950 m); odtiaľto na bicykli po šotolinových cestách cez poloniny a opustenou krajinou pohoria Maramureš až do dediny Vatra Moldovitei; výber z niekoľkých možností rôznej dĺžky, náročnosti i térénu (5 0–90 km / ↑ 460–1600 m ); opustené dediny na rumunsko-ukrajinskom pomedzí; poloniny so salašmi a stádami pasúcich sa oviec; výhľady na zvlnenú krajinu pohoria Maramureš.
Po raňajkách si prezrieme prekrásny kláštor Moldovita s najlepšie zachovanými maľbami na celej Bukovine; na bicykli vystúpime do sedla Ciumarna (1100 m/asfalt) a odtiaľto pôjdeme buď terénom alebo po asfalte do údolia rieky Humor až k maľovanému kláštoru Humor s unikátnymi freskami (60 –90 km / ↑ 120–1150 m ).
Po raňajkách sa autobusom presunieme za mesto Frasin a odtiaľto na bicykli vystúpime až do sedla pasúr Puzdra (1160 m) – možno ísť busom; zo sedla na bicykli buď terénnou cestou cez poloniny a pastviny alebo po asfalte; zjazd do údolia rieky Bistrita ; dojazd busom do NP Ceahlau a ubytovanie na 2 noci (5 0-60 km / ↑ 700-800 m ).
Deň v NP Ceahlau : pešia túra na hrebeň vápencového pohoria Ceahlau k horskej chate Cabana Dochia s monumentálnym výhľadom do údolia, možno vystúpiť až na vrchol Toaca (1904 m) ( 15 km / ↑ 1270 m ); cyklistika v okolí jazera Izvorul Muntelui - variantné okruhy v dĺžke 35-90 km.
Busom k unikátnemu jazeru Lacu Rosu ; Národným parkom Bicazská tiesňava s otolinami alebo po asfalte do sedla Pangarati (1256 m) s ďalekým výhľadom na pohorie Harghita ; zjazd do mesta Gheorgheni s výraznou maďarksou menšinou a ubytovanie na 2 noci (35-55 km / ↑ 800-1100 m ).
Cyklistický okruh v pohorí Giurgeu (možno voliť z rôznych dĺžok aj náročnosti) – kvapľová jaskyňa Sugau , lúčnaté karpatské sedlo Locfei (1230 m), pramenisko slávnej sikulskej rieky Olt , sedlo Covacipeter ( 1243 m) ( 44–50 m ).
Dopoludnia možnosť cyklistiky - jeden z cyklistických okruhov v okolí Georgheni; popoludní odchod; príchod do ČR nasledujúci deň dopoludnia ( 16–35 km / ↑ 130–250 m ).