Domov > Zájazdy> BHUTÁN – NA BICYKLI CESTA SNOV

BHUTÁN – NA BICYKLI CESTA SNOV

Termín: 

 • 21. 10. – 5. 11. 2023          Cena : 7 893,-

Bhutánske kráľovstvo nesie právom nádych tajomna a exkluzivity. Krajina vyznávajúca tradičné hodnoty pristupuje k turistike unikátnym a trvalo udržateľným spôsobom, ktorý jej umožňuje chrániť kultúru i prírodu pred negatívnymi dopadmi cestovného ruchu. Zatiaľ čo svet bojuje s rúbaním pralesov, vymieraním živočíšnych i rastlinných druhov a celkovou devastáciou prírody, bhutánske nekonečné údolia sú pokryté nedotknutými pôvodnými lesmi a pralesmi (viac ako 70 % plochy je zalesnených), ktoré sú domovom rastúcich populácií tigrov viac ako 50 % plochy zeme je biologickou rezerváciou). Divoké rieky sú doposiaľ neskrotené priehradami a obrovské vodopády sú bežnou súčasťou majestátnych výhľadov, ktoré turisti zažívajú.

Cyklistické putovanie naprieč celým kráľovstvom je dobrý spôsob, ako spoznať Bhután v celej jeho šírke a zároveň za sebou zanechať iba minimálnu (nielen uhlíkovú) stopu. Veď aj obľúbený, v poradí štvrtý bhutánsky kráľ Džigme Sengge Wangčhug je nadšeným cyklistom.

Počas našej cyklovýpravy uvidíme nielen najznámejšie turistické lákadlá západného Bhutánu, ale prejdeme si aj oveľa odľahlejšiu a opustenejšiu východnú časť krajiny. Ako zlatá niť sa horami vinie cesta, ktorá prekonáva niekoľko sediel a údolí, aby doviedla cestovateľov cez celý bhutánsky Himaláj až do indickej nížiny.

Cestou si prezrieme niekoľko najnavštevovanejších aj menej známych budhistických kláštorov, potešíme sa výhľadmi na zasnežené himalájske vrcholy a strávime príjemné chvíle medzi miestnymi obyvateľmi. Po celú dobu budeme mať k dispozícii miestneho anglicky hovoriaceho sprievodcu, ktorý nás bude zásobovať zaujímavosťami a historkami zo života obyčajných Bhutáncov a taktiež nám umožní vstup do všetkých kláštorov a pevností po ceste. Turistická infraštruktúra v krajine je na veľmi vysokej úrovni, a tak aj keď zmožení cyklistikou, budeme môcť relaxovať v zázemí kvalitných hotelov a reštaurácií.

Preskúmajte s nami krajinu, ktorej kráľ meria "národné šťastie" ako hodnotu určujúcu spokojnosť obyvateľov. Zem, ktorá sa pred rokmi napriek moderným trendom turizmu vydala svojou vlastnou cestou, a vydajte sa s nami na túto bezpochyby jedinečnú výpravu! Ak je pre vás dovolená synonymom odpočinku a zabudnutia na každodenný stres, aký zažíva moderná civilizácia, potom Bhután predstavuje tú najlepšiu terapiu.

Day 1
1.- 2. Deň

Letecky Praha-Dillí a následný prelet nad majestátnym hrebeňom Himalájí s viditeľnosťou všetkých osemtisícových vrcholov do bhutánskeho Para - vzrušujúce pristátie na jedinom bhutánskom medzinárodnom letisku vo výške 2250 m; ubytovanie a zostavenie bicyklov; podľa času príletu pešia prechádzka po starom meste: pevnosť Rinpung dzong, kde sa nakrúcal film Malý Budha, Ta dzong – Národné múzeum Bhutánu (v stredoveku strážna veža).

Day 2
3. Deň

Busom do priesmyku Chelela (Čhelela; 3810 m), ktorý ponúka nezabudnuteľný výhľad na spektakulárne zasnežený sedemtisícový hrebeň Himaláje s dominantnou Jomolhari (Džomolhari; 7326 m); príjemne sa vlniacou úzkou asfaltkou schádzame tisíc výškových metrov do najzápadnejšieho bhutánskeho údolia Haa (2700 m), ktoré sa tiahne až do blízkosti tibetskej hranice; na bicykli prechádzame typickú dedinu Yangthong (Jangthong) s tradičnými drevenými domami, obklopenými jabloňovými sadmi a políčkami s čili papričkami, ryžou a pohánkou; fakultatívne dojazd až k osade Damthang, kde sídli vojenská posádka, alebo výjazd/výstup k jednému z najmenej tucta kláštorov uhniezdených na skalných útesoch vysoko nad údolím (53 km / ↑200 m / ↓1000 m).

Day 3
4. Deň

Starou cestou kopírujúcou pôvodný obchodný chodník prechádzame údolie Haa – cez sútok riek Paro a Thimphu mierime do najmenšieho ázijského hlavného mesta Thimphu, ktoré si dodnes zachovalo svoju vidiecku malebnosť; v podvečer vychádzka/prechádzka po Thimphu: k nezabudnuteľným zážitkom patrí návšteva najrozľahlejšej bhutánskej pevnosti Tashichho (Tašičhö) dzong - súčasného sídla vlády a tiež nedávno dostavané Buddhove sochy Dordenma (80 km / ↑500 m).

Day 4
5. Deň

Na bicykli miernym stúpaním do sedla Dochula (Dočhula; 3140 m) s výhľadmi na okolité sedemtisícovky a ozdobeného 108chörteny; pozvoľným zjazdom v dĺžke 42 km vedúcim pralesom aj medzi ryžovými políčkami dosiahneme kláštora plodnosti Chime (Čimi) lhakhang a priľahlé "falusové" dediny, navždy spojené so slávnym šialeným lámou Drukpou Kinlajom; subtropickou krajinou prichádzame do Punakhy (1200 m) – zimného sídla najvyššieho opáta a niekdajšieho hlavného mesta; podvečerná prehliadka najväčšieho bhutánskeho budhistického kláštora Punakha dzong, položeného tesne pri sútoku riek Mo chhu (čhu; Ženská rieka) a Pho chhu (Mužská rieka) (81 km / ↓900 m).

Day 5
6. Deň

Náročné stúpanie do sedla Lawala (3300 m) v Čiernych horách; najskôr traverzom, ktorý kopíruje hlboký kaňon rieky Dang, okolo Wangdue – niekdajšej pevnosti posadenej na strmom okraji pahorku vysoko nad riekou; nižšie položené ryžové políčka vystrieda husto zalesnená krajina, ktorá je domovom rôznych druhov vtákov a opíc; pri záverečnom zjazde zo sedla Lawala sa otvorí prekrásny výhľad na zapadnuté ľadovcové údolie Phobjikha (Phobdžikha; 2900 m) na hranici NP Jigme Singye Wangchuck (Džigme Sengge Wangčhug), ktorý je príkladom ochrany ohrozených5 / ↑2150 m).

Day 6
7. Deň

Ráno si prezrieme autentický kláštor Gangteng gompa s početnou komunitou mníchov; na bicykli prejdeme priesmyk Pelela (3400 m) a 65-kilometrovým zjazdom sa spustíme otvorenou vysokohorskou krajinou s rozkvitnutými alpskými lúkami až do Trongsy (Thongsy) (78 km).

Day 7
8. Deň

Trongsa (2100 m) – prehliadka od vekov v krajine najdôležitejšej pevnosti Ta dzong, chrániaca vstup do východnej časti Bhutánu, zasvätenej mýtickému hrdinovi Gesarovi z Lingu; priesmyk Yutongla (Jutongla; 3400 m) a nekonečný zjazd do širokého údolia Jakar (Džakar) (68 km).

Day 8
9. Deň

Odpočinkový deň v malebnom Jakare (2600 m) – správnom stredisku provincie Bumthang a domove jedného z veľkých budhistických učencov Pämalingpy; prechádzka alebo prechádzka po údolí, ktoré sa pýši početnými budhistickými svätyňami a stavbami, ale aj očarujúcou polohou uprostred borovicami porastených vrcholkov.

Day 9
10.- 12. Deň

Zo stredného Bhutánu sa postupne presúvame na vzdialený a ťažko dostupný východ krajiny: cez tri 3500 m vysoké sedlá, z ktorých najvyššia je Thrumshingla (Thumšingla) – so svojimi 3750 m je to zároveň najvyšší cestný priesmyk v Bhutáne, postupne dôjdeme až do Mongaru; cesta, po ktorej ideme, patrí k najkrajším v celom Himálaji – hlboké údolia porastené vysokou džungľou, z ktorej nám občas do cesty vyskočia opice, ďaleké výhľady zo sediel, nespočetné množstvo vodopádov, dedinky prilepené na príkrych úbočiach...

Day 10
13. Deň

Záverečný deň na bicykli, kedy prejdeme z hôr do nížiny; našu cyklistickú púť zakončíme v rozprávkovom meste Tashigang (Tašigang; 1200 m), kde sa rozlúčime s vysokým Himálajom (92 km / ↓1600 m).

Day 11
14. Deň

Skoro ráno národný prelet z Yonpuly (Jonpuly) do Para; pešo k významnému kláštoru Taktsang (Tagcchang) gompa (doslova „Tigrí hniezdo"), prilepenému ku skalnému ostrohu vo výške 3100 m; v podvečer prechádzka mestom – rozlúčka s Bhutánom a posledné nákupy suvenírov.

Day 12
15. - 16. Deň

Letecky Paro-Dillí-PRAHA.

Cena zahŕňa

 • miestny licencovaný anglicky hovoriaci sprievodca
 • česky hovoriaci sprievodca v skupine 7 a viac osôb
 • letenky vr. všetkých poplatkov Praha–Dillí–Praha
 • Dillí-Paro-Dillí, Yonpula-Paro
 • všetky transfery
 • sprievodný minibus s dostatočnou kapacitou na popováženie všetkých účastníkov počas ktoréhokoľvek dňa programu
 • 13x ubytovanie v bhutánskych hoteloch *** s plnou penziou
 • pitná voda a ovocie v sprievodnom autobuse
 • všetky poplatky a vstupy v Bhutáne, bhutánske vízum a turistická taxa
 • informačné materiály

Cena nezahŕňa

 • alkoholické aj nealkoholické nápoje (voda cez deň v autobuse je zadarmo)
 • prípadné ubytovanie a vstupné do pamiatkových objektov v Dillí (pokiaľ nebude k dispozícii nadväzujúce letecké spojenie)
 • letecká preprava bicykla – čiastka bude upresnená pri rezervácii leteniek (odvíja sa od interných pravidiel jednotlivých leteckých spoločností).

Ubytovacie zariadenia v Bhutáne sú na veľmi vysokej úrovni. Bhutánska turistická centrála neumožňuje turistom ubytovanie v hoteloch nižšej kategórie ako ***. Za príplatok je možné dohovoriť vyšší, až 5* štandard, ktorý je dostupný vo väčšine turistických lokalít v krajine.

Ubytovanie prebieha výhradne v 2lôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením. Izby sú okrem iného vybavené uteráky a základným hygienickým balíčkom, varnou kanvicou a sadou na prípravu čaju/kávy. Wifi pripojenie zadarmo je štandardnou hotelovou službou.

Jednolôžková izba pre jednotlivcov je pri tomto zájazde povinná. Ak máte záujem o doobsadenie izby, označte to na zmluve. Ak bude k dispozícii ďalší záujemca rovnakého pohlavia, príplatok za jednolôžkovú izbu vám vrátime.

Po celú dobu budeme mať k dispozícii sprievodný minibus s dostatočnou kapacitou na popováženie počas jednotlivých etáp. S týmto minibusom sa budeme cez deň niekoľkokrát stretávať, je možné z neho kedykoľvek niečo vziať alebo naopak odložiť a tiež sa s ním poviezť akúkoľvek časť dňa.

Všetko stravovanie je zahrnuté v cene zájazdu, teda vo forme plnej penzie. Raňajky a večere sú podávané v hoteloch, takmer výhradne bufetovým štýlom. Na výber sú miestne bhutánske špeciality, ale aj európska alebo indická kuchyňa. Pitná voda a čaj/káva sú súčasťou raňajok aj večerí, ostatné nealkoholické a alkoholické nápoje sú za príplatok.

Obedy sú podávané taktiež formou bufetu, a to vo vybraných reštauráciách tomu prispôsobených. Výnimočne môže byť obed vo forme balíčka, a to v prípadoch, keď to bude vhodnejšie s ohľadom na denný program.

Ceny boli prepočítané aktuálnym kurzom

Popis

Cestou si prezrieme niekoľko najnavštevovanejších aj menej známych budhistických kláštorov, potešíme sa výhľadmi na zasnežené himalájske vrcholy a strávime príjemné chvíle medzi miestnymi obyvateľmi. Po celú dobu budeme mať k dispozícii miestneho anglicky hovoriaceho sprievodcu, ktorý nás bude zásobovať zaujímavosťami a historkami zo života obyčajných Bhutáncov a taktiež nám umožní vstup do všetkých kláštorov a pevností po ceste. Turistická infraštruktúra v krajine je na veľmi vysokej úrovni, a tak aj keď zmožení cyklistikou, budeme môcť relaxovať v zázemí kvalitných hotelov a reštaurácií.

Preskúmajte s nami krajinu, ktorej kráľ meria "národné šťastie" ako hodnotu určujúcu spokojnosť obyvateľov. Zem, ktorá sa pred rokmi napriek moderným trendom turizmu vydala svojou vlastnou cestou, a vydajte sa s nami na túto bezpochyby jedinečnú výpravu! Ak je pre vás dovolená synonymom odpočinku a zabudnutia na každodenný stres, aký zažíva moderná civilizácia, potom Bhután predstavuje tú najlepšiu terapiu.

Ubytovanie

Ubytovacie zariadenia v Bhutáne sú na veľmi vysokej úrovni. Bhutánska turistická centrála neumožňuje turistom ubytovanie v hoteloch nižšej kategórie ako ***. Za príplatok je možné dohovoriť vyšší, až 5* štandard, ktorý je dostupný vo väčšine turistických lokalít v krajine.

Ubytovanie prebieha výhradne v 2lôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením. Izby sú okrem iného vybavené uteráky a základným hygienickým balíčkom, varnou kanvicou a sadou na prípravu čaju/kávy. Wifi pripojenie zadarmo je štandardnou hotelovou službou.

Jednolôžková izba pre jednotlivcov je pri tomto zájazde povinná. Ak máte záujem o doobsadenie izby, označte to na zmluve. Ak bude k dispozícii ďalší záujemca rovnakého pohlavia, príplatok za jednolôžkovú izbu vám vrátime.

Doprava

Po celú dobu budeme mať k dispozícii sprievodný minibus s dostatočnou kapacitou na popováženie počas jednotlivých etáp. S týmto minibusom sa budeme cez deň niekoľkokrát stretávať, je možné z neho kedykoľvek niečo vziať alebo naopak odložiť a tiež sa s ním poviezť akúkoľvek časť dňa.

Stravovanie

Všetko stravovanie je zahrnuté v cene zájazdu, teda vo forme plnej penzie. Raňajky a večere sú podávané v hoteloch, takmer výhradne bufetovým štýlom. Na výber sú miestne bhutánske špeciality, ale aj európska alebo indická kuchyňa. Pitná voda a čaj/káva sú súčasťou raňajok aj večerí, ostatné nealkoholické a alkoholické nápoje sú za príplatok.

Obedy sú podávané taktiež formou bufetu, a to vo vybraných reštauráciách tomu prispôsobených. Výnimočne môže byť obed vo forme balíčka, a to v prípadoch, keď to bude vhodnejšie s ohľadom na denný program.

Užitočné informácie

Ceny boli prepočítané aktuálnym kurzom

Rezervačný formulár

Informácie

  BHUTÁN
  India
  Cyklozájazdy
  Letecky
  B – mierne náročný
  Praha


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tieto internetové stránky používajú cookies. Ich použitie (okrem nevyhnutne potrebných) môžete povoliť alebo zakázať.